Co ukrývá NP Wrangell-St. Elias? Aktivní sopku i největší piedmontský ledovec Severní Ameriky
Třeba v podobě národního parku Wrangell-St. Elias, který oficiálně vznikl v roce 1980. Ten skýtá jeden z nejvyšších horských reliéfů na světě. Devět hor z národního parku patří k šestnácti nejvyšším ve Spojených státech. A je na ně fakt smrtelně krásný pohled. Zajímavé je, že národní park má hned čtyři pohoří a podle dvou z nich získal svůj delší název: jde o Wrangellovo pohoří a pohoří svatého Eliáše.
Právě ve druhém zmíněném najdeme nejvyšší horu celého parku, jíž je Mount Saint Elias se svými obdivuhodnými 5 489 m. Zároveň jde o druhou nejvyšší horu Států a Kanady. Wrangellovo pohoří se zase pyšní aktivní sopkou Mount Wrangell, která dosahuje výšky 4 317 m.
A samozřejmě nechybí ani ledovce. Malaspina Glacier je se svou rozlohou 3 900 km2 největším piedmontským ledovcem v Severní Americe. Nabesna Glacier je zase nejdelším údolním ledovcem na světě. Měří 85 km.
Národní park vás překvapí. Na každém kroku. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ráj pro turisty, pozorovatele i rybáře
Pokud milujete dlouhé túry, tenhle národní park si zamilujete taky. Můžete se vydat na kratší procházky, ale naplánovat i celodenní dobrodružství. Návaznost NP Wrangell-St. Elias na okolní parky, jako je Glacier Bay, Kluane a Tatshenshini-Alsek, slibuje pořádné zážitky.
Navštívit byste rozhodně měli jak North District, tak South District. První zmíněná oblast se nachází poblíž silnice Nabesna a její součástí je historické území Chisana, kde se dříve těžilo zlato a měď. V South District vás zase určitě zaujme důlní městečko Kennecott, které je dnes na seznamu historických památek.
Ten, kdo se zajímá o historii, by neměl vynechat návštěvu důlního městečka Kennecott. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Uprostřed téhle božské divočiny si můžete dokonce půjčit raft nebo kajak. Svezení na něm a pozorování okolní přírody z hladiny řeky Chitina River je nezapomenutelné. Stejně tak nádherné je spatřit něco ze zdejší fauny – třeba horské kozy nebo černé a hnědé medvědy.
A jestli se nechcete jen toulat přírodou, můžete si tady zkusit taky zarybařit. Možnost je sice zákony omezená, ale některé druhy ryb si tady můžete chytit úplně beztrestně.
Související články
Zájezdy do této oblasti
Dobrodružství Aljašky a Yukonu
Města zrozená ze zlaté horečky, příroda, zvířata, ledovce a velehory.
98 490,-