Pentagon je největší kancelářský a vojenský labyrint světa. Denně se zde vypije 4 500 hrnků kávy
Ale pozor, není součástí státu Washington ani stejnojmenného hlavního města USA, jak byste si možná mohli i dost dobře myslet. Budova Pentagonu totiž oficiálně stojí na území města Arlington (na území bývalé farmy a zrušeného Hooverova letiště). To už patří do státu Virginia. Řeka Potomac představuje hlavní předěl mezi oběma americkými státy – Virginií a Marylandem, mezi kterými hlavní město USA autonomně stojí.
Před vstupem do budovy se připravte na to, že jako návštěvníci budete muset nejdříve posečkat v Návštěvnickém centru, kde se podrobíte důkladné osobní prohlídce. A protože pěšky se k Pentagonu jen tak nedostanete, tak pokud necestujete po Americe při výletu po okolí Washingtonu, D. C. autem (v objektu je 16 parkovišť), skočte na „žlutou“ či „modrou“ linku metra a vystupte přímo na stanici s názvem Pentagon.
Slavné místo, na nějž každé ráno přikluše okolo 23 tisíc zaměstnanců státní armádní správy USA, má celkem 7 pater (5 nadzemních + 2 podzemní) a samozřejmě i tajné atomové kryty, ale pssst, to přece podléhá utajení!
V každém patře sídlí jiný vojenský útvar a z jednoho konce budovy na druhý to trvá i jen pěšky přesně 7 minut! Že pracovat v Pentagonu je vážně terno, o tom svědčí další fakt, totiž že při pracovních povinnostech se mohou zaměstnanci kdykoli zastavit např. v KFC, Burger King nebo v místním klenotnictví.
Už 72 let se za neprůstřelnými okny Pentagonu kují vojenské pikle
Uprostřed Pentagonu je zahrada se stromy, které se říká "Ground Zero"! Zdroj: michael baird / Foter / CC BY-SA
Ve 40. letech minulého století řádil v Evropě Hitler a USA mělo jeden veliký problém. Vše, co se týkalo domlouvání vojenských operací, se domlouvalo ze 17 míst po celý státech! Úkol tedy zněl jasně – centralizovat jednotlivé úřady Ministerstva obrany USA.
V roce 1941 tedy 65letý americký architekt s norskými kořeny George Bergstrom realizoval návrh nápadu generála Sommerwella. Prezident Franklin Delano Roosevelt byl podobou stavby nadšen. Chyběl jen prezidentův oblíbený mramor, protože Itálie – hlavní světový dodavatel – byl s USA „na kordy“.
Víte, že Pentagon byl v bouřlivých „barevných“ 60. letech minulého století v USA jedinou veřejnou budovou ve Virgínii, kde „černí“ a bílí“ mohli chodit na jednu toaletu? Pár dní před oficiálním otevřením se o to rázným činem zasloužil prezident Roosevelt?
Za necelé dva roky cca 17 tisíc dělníků (pracovalo se 24 hodin denně!) postavilo Pentagon, tak jak ho dnes známe. Od 15. ledna roku 1943 už mohli vojáci směle pracovat uvnitř. Tvar a výška budovy musely být přizpůsobeny příkazům města Washington, D.C,, protože to na svém území nepovoluje vysoké budovy. A hned vedle se nachází další neopomenutelná památka hlavního města Spojených států – Arlingtonský hřbitov.
Před 151 lety se zde konal první pohřeb! Zdroj: jimbowen0306 / Foter / CC BY
Ze slavného hřbitova v Arlingtonu je krásný výhled na nejlépe střežený objekt světa!
Hned za kopcem nad Pentagonem se nachází Arlingtonský hřbitov, národní hřbitov zapsaný i jako kulturní památka. Původně pozemek sloužil jako panství armádního důstojníka – bělovlasého Roberta E. Leeho. Jeden z nejlepších vojevůdců 19. století „kopal“ za občanské války jak za Unii, tak i za Konfederaci. Turisté zde často navštěvují slavnou hrobku rodiny Kennedyových, kde hoří věčný oheň.
Poslední hřebík zatlučen a přesně za dalších 60 let zde zemře 189 lidí! Náhoda nebo osud? Zdroj: