Studium v USA (3. část): jak na to?
Takže pěkně od začátku: začínáme uvažovat o možnosti studovat v zahraničí, konkrétně v Americe. Co musíme vědět a zařídit?
Studium v USA se vás netýká? Podívejte se na tematicky odlišné články:
- Ruská Amerika a pohodlní medvědi na Aljašce
- Vraky v jezerech: potopit se, nebo objevovat s hamburgerem?
První fáze: výběr školy
Určete si své priority. Co od školy očekáváte? Co byste jejím absolvováním chtěli získat? Jaké požadavky mají školy pro uchazeče? Nezapomeňte také vzít do úvahy své možnosti. Nemyslíme tím jen studijní předpoklady v angličtině nebo v daném oboru, ale především ty finanční. Studium v zámoří totiž není zrovna levná záležitost. „Bez stipendia bych to finančně nezvládl,“ říká Lukáš Maršoun, úspěšný absolvent univerzity v Auburn. Rozhovor s ním vám přineseme v jednom z následujících dílů seriálu.
Druhá fáze: vyřizování náležitostí
Kontaktujte školy, složte všechny požadované jazykové a jiné zkoušky, napište motivační dopisy, sežeňte si doporučení, zkrátka zařiďte vše, co po vás školy chtějí. Hlídejte si u všeho termínové deadlines. Blíže ve velmi pěkném popisu souslednosti kroků při zařizování studia v USA najdete ZDE.
Třetí fáze: zařizování potřebného pro odlet a pobyt
Potvrďte školám váš zájem či nezájem na ně nastoupit, pokuste se získat stipendium, vyřiďte si vízum, letenku, pojištění. Zjistěte si co nejvíce informací o okolí nového přechodného bydliště: nejbližší lékař, supermarket a další věci nutné pro každodenní život. Pak už si sbalte kufry.
Nečetli jste první dvě části seriálu? Podívejte se na ně: