Florida

Města: Miami, Orlando


Florida se stala pro dnešní svět pojmem. Většina z nás ví, o co jde, když se řekne Florida. Ale nebylo tomu tak vždy. Před 60. lety minulého století byla tato země nezajímavou stanicí, kde dávají lišky dobrou noc. Byla to jen „noclehárna“ pro ty, kteří cestovali ze severu Spojených států. Ale jakmile se překulil důležitý mezník v dějinách Floridy (60. léta), doznala velkých změn, zejména její centrální část. V roce 1971 se poprvé otevřely brány velkého parku Disney Wolrd. Od té doby se psala novodobá historie této země. Malé motely a pomerančové háje ustoupily do pozadí, jejich místa zaujaly obrovité komplexy a množství obchodů nabízejících své zboží turistům i široké veřejnosti.

Severní Florida

V současnosti je Florida cílem milionů turistů. Slunce, odpočinek, zábava, nádherné pláže… to vše jsou lákadla, kterým jenom málokdo dokáže odolat. Mnoho lidí ze severu si právě tady užívá zaslouženého důchodu a léčí si své „revmatické“ kosti.

Poprvé u jejího pobřeží přistál roku 1513 španělský voják Juan Ponde de León. Hledal pramen mládí, který by jej navěky zachoval takového, jaký byl. Nezdařilo se a on roku 1521 zemřel. Ale s jeho zprávou, kterou odeslal do rodné země tu začalo 250 let násilí a vykořisťování, které skoro vyhubilo místní obyvatele – indiány kmene Seminolů. Roku 1565 byla kompletně zničena celá hugenotská kolonie Pedrem Menédezem de Avilés. Ten založil svoji vlastní – Saint Augustine. 200 let sporů o tuto zemi. Velmoci se o ní handrkovaly, chtěli ji jenom pro sebe – Španělsko, Velká Británie, Francie. Žádná z nich nechtěla ustoupit, až nakonec v roce 1763 zvítězila Británie. Ne nadlouho. Roku 1781 vládu z jejích rukou převzalo Španělsko. Spory dále pokračovaly, tentokrát se k tomu přimíchaly i Spojené státy americké, a tak místní obyvatelé trpěli a byli utiskováni ze všech stran, až nakonec po sedmileté válce byli zcela vyhnáni. Během občanské války obsadila vojska Unie pobřeží, ale dobýt vnitrozemí bylo trochu tvrdším oříškem.

Válka skončila. Postavily se železnice, začala přistěhovalecká vlna, ale i vlna turistů, které lákala krása země. Populace exponenciálně narůstala ž do 20. století. Roku 1959 vypukla na Kubě revoluce. Množství uprchlíků hledalo záchranu v Miami i na celé Floridě. Počet obyvatel ještě vzrostl. Nyní tvoří podíl hispánců 15% z celkového počtu obyvatel.

Země je z větší části lesnatá s množstvím jezer a vojenských prostor, které jsou přežitky z vysokého počtu válek a bitev, které se na tomto území svedly. Síla Floridy je v jejím hospodářství. Řadí se mezi nejsilnější státy s rostlinnou výrobou, produkcí citrusů, zeleniny, arašídů, sóji a cukrové třtiny.

Země je také největším producentem fosfátů. Z průmyslu je důležitá výroba elektroniky a raketové techniky, která tu dosáhla světové úrovně.

Nejdůležitějším odvětvím ale stále zůstává cestovní ruch. Aby také ne. Nádherné pláže, slunečné počasí, památky a krásná příroda láká každé srdce s touhou po dobrodružství. Ale to není všechno, co Florida nabízí. Bažiny Everglades, kde si můžete „pohladit“ aligátora, Disney World, Kennedyho středisko vesmírných letů, jež je zdrojem příjmů státního rozpočtu i zakázek pro místní podniky… a mnoho dalších. Florida prostě stojí za to, abyste se tam podívali.

Jižní Florida

Tento jižní cíp poloostrova byl v minulosti rekreačním rájem pro tisíce turistů. Bohaté rodiny tu trávily chvíle oddechu, staří vysloužilci sem přicházeli ze severu… To vše se ale změnilo. Doba pokročila, priority lidé se změnily, proto sem dnes přicházejí z mnoha jiných důvodů. Třeba v Miami už nenajdeme jenom turisty, ale převážně pestrou směsku lidé všech oborů, dovedností, vyznání a věku. Od důchodců, rybářů, hippie, yuppies, rekreantů až po hvězdy hudební a filmové scény, sportovce, umělce a hudebníky.

Přitahuje je sem netradiční uvolněnost floridské atmosféry. Volnost jednání, které tu mohou provozovat a samozřejmě také nádherné mořské pláže, kde si při únavě z pracovního nasazení mohou odpočinout a nabrat tak nových sil.

Budoucnost Jižní Floridy je ale stále ve hvězdách. Není v ní vůbec jasno a dlouhou dobu se již o ni vedou spory. Jednu stranu tvoří ochránci přírody, kteří chtějí zachovat Floridu v takovém stavu, jaká byla. Žádné novoty, které navrhovala vláda nebo ostatní, co se do problému této země „montovali“. Ochránci chtějí zachovat starou Floridu – od Keys přes Everglades až po St. Petersburg a Tampu na pobřeží Mexického zálivu. Pokouší se prosadit zachování všech její přírodních krás a zajímavostí. Všechno, co ji tvoří tak výjimečnou. Druhou stranu reprezentují bohaté stavební společnosti, jejichž jediným zájmem je komerční využití dané oblasti pro své účely. Neohlížejí se na to, že tím zničí neocenitelnou přírodní raritu a ráz krajiny s množstvím živočišných a rostlinných druhů, které rostou pouze tady, kde mají unikátní prostředí pro svůj růst a vývoj.

Ona trasa, o které jsme se tu zmínili, leží mezi Key Westem a Tampou. Její délka je něco kolem 630km a pokud bychom jí chtěli celou projít, zabere nám asi jeden týden. Začíná v Miami, následuje úsek po dálnici, přejde na ostrovní řetězec Florida Keys, po silnici lemovanou bažinami a mokrařady Everglades se dostaneme znovu na dálnici, která nás dovede až na konec trasy – do měst St. Petersburg a Tampy.

Videa

Články