Massachusetts
Města: Boston
Massachusetts také samo sebe nazývá hrdým názvem „Bay State“, kvůli jeho poloze nacházející se na atlantském pobřeží Nové Anglie.
Průvodce státem Massachusetts
Historie státu Massachusetts
Jeho historie je dlouhá, slavná a neobyčejně bohatá. Právě o pobřeží Massachusetts kolují legendy, že tady v prvních začátcích vikingských objevitelských cest přistál roku 1003 mořeplavec Leif Ericsson – první Evropan na americké půdě. Teprve o pět století později se k tomuto pobřeží vrátili další mořeplavci, mezi kterými byl i Bartholomew Gosnold (1572-1605). O něco později také Samuel de Champlain. Ale první kontakt s místními obyvateli Massachusetts byl navázán až ve známém roce 1620, kdy tu nedaleko Provincetown přistála loď Mayflower.
Náboženští uprchlíci z jihovýchodní Anglie si zvědomovali důležitost přátelských vztahů s domorodci, proto se v začátcích odehrávalo vše v míru a poklidu. Uprchlíci si vytvořili osadu Plymouth. Ale jak časem sílila jejich moc a zvyšoval se počet, začali se stávat bezohlednějšími. Spory s domorodci nakonec přerostly v krvavé bitvy a konečnou válku. Masakry za války krále Philipa (1675-76), kdy v Massachusetts lidé padali po stovkách, dostaly jméno podle syna jednoho z indiánských náčelníků.
Bostonské pití čaje v Massachusetts
Massachusetts se již od svého založení orientoval spíše na obchod a řemesla, než aby se jako ostatní sousední státy oddal „kouzlu“ zemědělství. Kvůli britským sankcím se tento stát dostal do hnutí za nezávislost, která tu propukla v 18. století. Do jeho čela se stát Massachusetts postavil jako generál proti útlaku z vnějšku. V rámci bojů se dochovaly názvy událostí jako bostonský masakr (1770) a „bostonské pití čaje! (1773). V dalších letech boje pokračovaly, nezávislost stále ještě nebyla s konečnou platností potvrzena. Probíhaly další nepokoje a války. Důležitým mezníkem ve válce se stal roku 1786. tehdy proběhlo Shayovo povstání, které vedlo k ratifikaci federální ústavy.
V 19. století zažil Massachusetts příliv nových pracovních a osídleneckých sil. Zejména přistěhovalci z Irska obohacovali místní komunity, a tak tu brzy vyrostla rychlá industrializace. Za občanské války se stal Massachusetts jedním ze základních článků Unie.
Harvard a MIT v Massachusetts
Massachusetts v dnešní době nezapomíná na minulost a pečlivě střeží své pamětihodnosti a historické památky. Vliv velkých rodin, irské dědictví, jejich zvyky… to vše se tu dochovalo skoro ve stejném duchu jako za dřívějších let. Kosmopolitní společnost se v Massachusetts neustále rozrůstá. Přistěhovalci ze všech koutů světa se starají o to, aby růst města nestagnoval a stále se něčím obohacoval.
Původní textilní průmysl, který se tu stal i jakousi tradicí, ustoupil. Ale v jiném odvětví zase přerostl v giganta – „High-tech“ využívající přítomnost proslulých akademií na celém světě. Nejznámějšími jsou Harvardská a Bostonská univerzita a Massachusetts Institute of Technology (MIT).