Z Memphisu do St. Louis
Memphis
Memphis leží na Mississippi. Město se proslavilo především svojí produkcí bavlny a netradičního hudebního stylu blues. Někým zatracovaný, jinými opěvovaný. Blues se vám buď bude líbit, nebo ho nebudete poslouchat. Žádný jiný mezistupeň tu není. Ano nebo ne. Ale Memphis zůstane navždy spjat se jménem Elvis Presley. Každý rok v srpnu se tu pořádá Elvis Week. Je to jakási vzpomínková akce na toho velikána hudební scény. Každý rok se sem sjedou skalní fanoušci a obdivovatelé z celého světa. Je skoro k neuvěření, kolik lidí dokázalo tomuto hudebníkovi propadnout. Ale celá slavnost spíše připomíná shromáždění smutečních hostů, kteří jsou zcela konsternováni, když se ne zrovna štíhlí řidiči náklaďáků pokouší vzkřísit jejich idol na jevišti.
Pokud se chcete seznámit s místem, kde Elvis žil a vyrůstal. Vcítit se do jeho mládí, kdy jako školáček procházel těmito ulicemi a možná již v té době snil o velkém turné a slávě, které by chtěl dosáhnout, udělejte si malou procházku po místech, jež zcela osobitě dokumentují jeho strmý vzestup na poli showbyznysu. Procházku po místě, které přetvořilo plachého mladíka z Tupela na největší hudební idol 20. století.
Elvis Presley
Elvis vyrůstal v Lauderdale Courts. Kdysi výstavní, dnes již dost zanedbaný apartmánový komplex. V noci se tu raději moc neprocházejte, je všeobecně považován za nebezpečný! Necelé dva kilometry odtud stojí škola Humes High, kde se mladý Elvis učil. O kousek dál je Poplar Tunes, obchod s gramofonovými deskami, kde si mladý umělec kupoval desky černých hudebníků, aby se mohl zaposlouchat do černých rytmů, nebo-li rhytm and blues.
Memphis má velice mnoho míst souvisejících s Elvisem. Ale skutečným skvostem mezi nimi je Sun Records, kde své songy nenahrávala pouze místní hvězda, ale i mnoho dalších. Johny Cash, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins a Roy Orbison. Co jméno to legenda. Průvodce vás provede místnostmi nahrávacího studia a na vás dýchne ona nezaměnitelná atmosféra dávno zašlé slávy hvězd, které svého času zářily na výslunní hudebního světa.
Jakmile se stal Elvis trochu slavným, zakoupil si vilu Graceland, kde žil až do konce svého života (1977). Svéráznost a jistá osobitost, která se projevuje v zařízení vily, zaujme každého, i když třeba není ani jeho obdivovatelem. Uvidíte tu i jeho automobily a letadla, ve kterých se přímo vyžíval.
Pamětihodnosti Memphisu
Memphis se ponejvíce spojuje s hudbou, proto i jeho památky jsou převážně hudebního rázu. Birth Beale Street se nazývá rodištěm blues. V dávných dobách se tu zastavovali potulní muzikanti, hráli a zkoušeli, načež potom vystupovali v různých lokálech, kde byl o jejich umění velký zájem. Poslední století hudby je reprezentováno a obsaženo v Memphis Rock ´n´Soul Museum na třídě George Lee Avenue.
Legendárních obchodů je tu nespočet, ale jmenujme alespoň ještě jeden. Schwab´s - velice zajímavý a netradiční obchod s podlahou vyrobenou z tvrdého dřeva, vysokým stropem a atmosférou, která nijak nezapadá do našeho století. Spíše přelom 19. a 20. století. Podle toho tu také najdeme zboží, které je již dávno staženo z oběhu.
Zajímavostí je také malý model toku řeky Mississippi, jež můžete zhlédnout na Mud Islandu, jež se nachází přímo proti centru města.
St. Louis
Do St. Louis se dostaneme po dálnici, která téměř přesně kopíruje mohutný tok Mississippi. Můžete jej tak po celou cestu sledovat a kochat se jeho krásou a velkolepostí. Pokud si ale zvolíte menší zajížďku po Hwy. 51, dostanete se na území zemědělských krajin státu Tennessee. Pokračovali-li byste ještě dále, dostali byste se přes hranice do Kentucky a nakonec až do Illinois.
V místě, kde se nyní honosí veliká metropole St. Louis, byla kdysi dávno jenom malinkatá kupecká stanice. Postavili ji Francouzi za účelem obchodu. Množství obchodníků a lovců, kteří tudy procházeli, mohli své zboží prodat již tady a nemuseli se s ním trmácet ještě dál na jih. Roku 1764 se stalo součástí USA a zároveň velice strategickou základnou pro dobývání amerického západu.
V posledních letech postihly město hospodářské problémy, jež měly kořeny v 80. letech. Novostavby tu rostly jako houby po dešti. Nové kongresové centrum, plovoucí kasina, jež se tu rozmohla snad nejvíce. Legalizace hazardních her to jenom podporovala. Nové hráčské lodě se měly objevit i v blízkosti Gateway Arch. Většina ji zná pod názvem „Brána k západu“, jež je zároveň největší atrakcí St. Louis. Na výšku má neuvěřitelných 196m a z jejího vrcholu je nádherný výhled po okolí. Nenechte se odradit tou výškou, na vrchol jezdí výtah, který vás tam spolehlivě dopraví.
Pro milovníky a ochutnavače piva tu je Anheuser-Busch, pro návštěvníky s jiným cítěním zase National Museum of Transport (Národní dopravní museum), jež se zaměřuje především na lokomotivy, bez nichž by nebyl západ nikdy dobyt. Museum jim vyjadřuje svůj respekt i úctu. Nakonec si můžete zajít na nákupy do Union Station, které se stalo pravým nákupním gigantem.