Oklahoma


Vyprahlá a zdánlivě ničím zajímavá Oklahoma má bezesporu dalekok přírodní rozmanitosti amerického západu. Dokonce i vyložení cestovnífajnšmekři ji zřídka řadí do svých itinerářů a když ano, pak především kvůlidůležité mezistátní dálnici I-40, která spojuje východ s jihozápadnímičástmi Unie. Ti odvážnější možná i kvůli příležitosti spatřit černé komínytornád, která se v jarních měsících prohánějí oklahomskými planinami.Navzdory nepříznivé pověsti odstartujeme první část jihovýchodní trasy právěv Oklahomě, učiníme zastávku v texaském výběžku a projedeme nesmírnourovinou Llano Estacado k několika atraktivním místům hraniční oblastíNového Mexika a západního Texasu.

V roce1834 založila americká vláda na území dnešní Oklahomy (dříve Západní Arkansas)tzv. Indiánské teritorium – Indian Territory a pod tlakem neustálýchtřenic s bílými osadníky na východě země do něho přemístila desítky tisícČerokíjů (Karolína, Georgia), Čoktavů a Čikasavů (Mississippi), Seminolů(Florida) a Kríků (Alabama). Vesměs příslušníků dobře organizovaných, početnýcha kulturně vyspělých kmenů tzv. Pěti civilizovaných kmenů. Vysilujícípochod Stezka slz – Trail of Tears na západ od řeky Mississippi jenv zimě 1838-1839 nepřežilo na čtyři tisíce Čerokíjů. Tedy dva z pěti. Poněkolika letech dorazila do Oklahomy železnice a s ní opět běloši, kteřípramálo dbali územních výsad Indiánů a hnáni hladem po půdě zabíralis puškou v ruce zemi. Ačkoli noví přistěhovalci, Sooners,stáli mimo zákon, sociální inženýři z washingtonského Kapitolu vyhnaliIndiány do ještě menších rezervací.

S objevemropných polí počátkem 20. století zavítal do oklahomských měst nebývalýblahobyt. Léta prosperity ukončily závratné poklesy cen nafty a zapřáhly státdo vleku hospodářské deprese. Dílo zkázy dokončila v roce 1930 úmornávedra a série ničivých prachových bouří Dust Bowl, které přinutilytisíce farmářů k odchodu do Kalifornie.

 

Články

Fotky

Black Mesa
Oklahoma City